Agatha Christie Kim?

Agatha Christie Kim?

Agatha Christie Kim? Mary Clarissa Miller, aynı zamanda Mary Westmacott takma adıyla yazan; kitapları 113 dile çevrilen, yüzü aşkın eserin sahibi Christie; tüm zamanların en çok satan İngiliz roman yazarıdır. Belçikalı Dedektif Hercule Poirot ve Miss Jane Marple karakterlerinin yaratıcısı Christie; romantizm serileri ve çoçuk kitapları da yazmıştır.
15 Eylül 1890 tarihinde, Torquay, Devon’da; Frederick Alvah Miller and Clarissa Miller’ın kızları olarak dünyaya gelen Christie, evde eğitim gördü. Çok küçük yaşta annesi tarafından yazmak için cesaretlendirilen Christie; on altı yaşındayken, Paris’e, şan ve piyano dersleri alacağı bir okula gönderilmiştir.

Agatha Christie Gençlik Yıllarında – Agatha Christie Kim?

Sonrasında 1914’de, bir Flying Royal Corps çalışanı olan Archibald Christie ile evlenmiştir. 1919’da kızları Rosalind, dünyaya geldi.

Christie’nin ilk dedektif romanı, The Mysterious Affair at Styles (Styles’daki Esrarengiz Olay); daha kırkı aşkın romanda karşımıza çıkacak; ünlü Belçikalı dedektif karakteri, Hercule Poirot’u ilk kez kullandığı kitabıydı. Sonrasında kitap, çeşitli yayınevlerince geri çevrildikten sonra, 1920’de, Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edilmiştir.

Christie’nin, diğer ünlü dedektifi, sevimli bir yaşlı kız olan; amatör dedektif, Miss Jane Marple, tipik bir İngiliz karakateridir. Ayrıca Poirot, esrarengiz olayları, mantığını ve akılcı methodlarını ve “küçük gri hücreler”ini kullanarak çözerken; Marple, kadınlık içgüdülerine ve empati yeteneğine güvenirdi. Marple’ın adı, içlerinde ilk olarak, Christie’nin 1930’da yazdığı; Murder At The Vicarage (Ölüm Çığlığı) ve son olarak da, 1977’de yazdığı; Sleeping Murder (Uyuyan Ölüm)’ın bulunduğu, on yedi eserde geçmekteydi. Poirot ve Miss Marple karakterlerinin ikisi de sinema ve televizyona uyarlanmıştır.

Agatha Christie Kitapları

56 yılda 66 detektif romanının altına imzasını atan Christie’nin en iyi kitaplarından bazıları, 1934’de yazdığı, The Murder of Roger Ackroyd (Roger Ackroyd Cinayeti) ve Murder On The Orient Express (Orient Express / Şark Ekspresinde Cinayet); 1937’de yazdığı Death On The Nile (Nil’de Ölüm) ve 1939’da yazdığı Ten Little Niggers (On Küçük Zenci)’dır. 1977’de otobiyografisini yazan Christie, The Mousetrap (Fare Kapanı) gibi; Londra’da, 30 yılı aşkın süre devamlı olarak sahnelerde oynanan, birçok oyununun da yazarıdır.

Archie Christie’nin, Nancy Neele adında, daha genç bir kadına aşık olduğunu açıklaması üzerine; 1926’da, Christie’nin evliliği noktalandı. Ayrıca aynı sene Christie, annesini kaybetti.

Bununla birlikte 1978’de, Michael Apted’in yönetmenliğini yaptığı ve Christie’yi, Vanessa Redgrave’in canlandırdığı; Christie’nin gerçek hayat öyküsünü konu alan, Agatha filmi, 1926’da, Christie’nin boşanmasından sonra bir süreliğine ortadan kaybolup, Harrowgate Oteli’nde, Mrs. Neele adı altında yaşamasını konu alır.

Agatha Christie’nin Özel Hayatı

1928’de sonuçlanan boşanma sürecinin iki yıl sonrasında, Christie; 1927’de, Ortadoğu’ya yaptığı ziyaretler sırasında tanıştığı, arkeolog Max Mallowan’a; Suriye ve Irak’daki kazı alanlarına yaptığı yolculuklarda eşlik etti. Daha sonra Mallowan ile evlenen Christie, 1936’da Murder in Mesopotaima (Mezapotamya Cinayeti) ve 1937’de; Death on the Nile (Nil’de Ölüm), romanlarını yazdı. 1946’da yazdığı, Come, Tell Me How You Live kitabında; Christie, kendi arkeolojik maceralarını anlatmıştır.

Bununla beraber en verimli dönemi 1920’lerin sonu olan Chiristie’nin, 1930’larda, farklı esrarengiz olayları konu alan dört; Dedektif Hercule Poirot’un hikayelerini yazdığı on dört; Miss Marple ve Müfettiş Battle’ın hikayelerini yazdığı dört kitabı basıldı. Bununla beraber aynı sene, Harley Quin ve Mr. Marker Pyne hikayelerinin anlatıldığı, iki kitap daha yazan Christie, iki tane de sahne oyunu yazdı.

Ayrıca 1936’da, Mary Westmacott takma adı altında yazdığı; ilk altı psikolojik romantizm romanı basılan Chiristie; 1937’de Howard Carter’la tanıştığı, Luxor ziyaretinden sonra, 1973 yılına kadar basılmayan; Akhanaton adlı sahne oyununu yazdı. Dolayısıyla bu oyun 1979’da New York’da takip eden sene de Londra’da, Akhanaton and Nefertiti adıyla sahnelendi.

Agatha Christie’nin Ölümü – Agatha Christie Kim?

İkinci dünya savaşı sırasında, Londra’da Univesity College Hospital dispanserinde görev yapan Christie; savaş sonrasında, roman çalışmalarına devam etmesinin yanı sıra, sahnede ve sinemada da başarı kazandı. Witness for the Prosecution (Beklenmeyen Şahit); New York Drama Critics Circle tarafından, 1954-55 sezonunun en iyi yabancı sahne oyunu seçildi.

Ayrıca 1967’de Christie, İngiliz Araştırma Klübü’nün başkanı oldu. 1971 yılında İngiltere’nin en yüksek onur ünvanı olan “Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı” nişanını alan Christie ; 12 Ocak 1976’da, Wallingford, İngiltere’ de öldü.

ABD Başkanı Abraham Lincoln ‘ü anlatan yazımızı okumak için tıklayınız.

Telefonun bulunması başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.