Altın Ayakkabı ile Buluşanlar

Altın Ayakkabı ile Buluşanlar

Altın Ayakkabı ile Buluşanlar yazımızı ilgi ile okuyacağınızı düşünerek başlıyoruz. 2021 Altın ayakkabı ödülü, Avrupa futbol tarihinin 1967 senesinden beri her yıl verilen en değerli bireysel futbol ödülüdür.

Altın Ayakkabı ile Buluşanlar

Öncelerde UEFA bünyesinde olan ülkelerin liglerinde en çok gol atan futbolcuya verilmiştir. 1991-92 sezonundan sonra bu durum; liglerin zorluk seviyelerine göre oluşturulan bir katsayı çarpımı ve atılan gol ile beraber bir puanlama sistemi getirilmiştir.

Altın ayakkabı ödülü adından da anlaşılacağı üzere krampon şeklinde tasarlanmış bir heykeldir. Bu ödül Avrupa futbolunun en pahalı oyuncusunu da belirlemektedir.

Altın Ayakkabı Ödülü Adayları – Altın Ayakkabı ile Buluşanlar

Bu ödülü birçok isim birden fazla almıştır. Bunların içerisinde tam 6 kez bu ödülün sahibi olan Bacelona oyuncusu Arjantinli Lionel Messi; ilk sırada yer almıştır. Aynı dönemin bir diğer bu ödülün zengini olan Portekizli Cristiano Ronaldo ise; 4 kez bu unvana ulaşmıştır. Bununla birlikte birden fazla bu ödülü alan futbolcular ise; GerdMüller, Dudu Georgescu, FernandoGomes, MarioJardel, Thierry Henry, Diego Forlan ve LuisSuarez’dir.

Ayrıca Lionel Messi bu ödülü ardı ardına 3 kez kazanan tek futbolcu ünvanına sahiptir.

Altın Ayakkabı Fabrikası Barcelona – Altın Ayakkabı ile Buluşanlar

Aynı zamanda kulüpler için olan bir ödül olmasa da; bu ödülü alan futbolcuların oynadığı kulüpler arasında en başarılı olan Barcelona oldu. Bugüne kadar 3 farklı futbolcudan toplamda 8 kez altın ayakkabının gittiği kulüp oldu.

Ayrıca ligler açısından da bakıldığından La Liga yani İspanya Ulusal Futbol Ligi; 15 kez altın ayakkabının geldiği lig oldu.

Altın Ayakkabı ile Buluşanlar

Altın Ayakkabı Ödülü alan Tek Türk Tanju Çolak

Altın ayakkabı ödülünün sahipleri arasında bir de Türk futbolcu bulunmaktadır. Tanju Çolak 1987-88 sezonunda Galatasaray forması giydiği dönemde; 39 gol atarak hem Türk futbol tarihinin en çok gol atarak; gol kralı olma unvanını aldı. Hem de Avrupa futbolunun en önemli bireysel ödülü olan altın ayakkabı ödülünün sahibi oldu.

Portekiz Gol Kralı

Bununla birlikte bu ödül bugüne kadar 23 farklı ülke vatandaşı olan futbolculara verilmiştir. Bu ülkelerin başında Portekiz geliyor. 8 kez bu ödülü alan 3 farklı Portekiz asıllı futbolcu bulunmakta. Ardından 7 defa 2 farklı Arjantinli bu ödülü almaya hak kazanarak 2. Sırada yerini almıştır. 4 kez Hollandalı 4 farklı futbolcu bu ödülün sahibi olarak üçüncü sıradaki ülke konumundadır. Diğer ülkeler ise; Romanya (4 kez), Uruguay (4 kez), Bulgaristan (3 kez), İtalya (3 kez); Galler (2 kez), Yugoslavya (2 kez), Fransa (2 kez), Almanya (2 kez); İskoçya (2 kez),  Avusturya (2 kez), Kıbrıs Cumhuriyeti, Belçika, Meksika, Ermenistan, Gürcistan, Yunanistan; İngiltere, Türkiye ve İsveç uyruklu futbolcular da birer kez altın ayakkabının sahibi olmuşlardır.

Ülkemizin yetiştirdiği Başarılı futbolculardan biri olan Burak Yılmaz ‘ı anlatan yazımızı okumak için tıklayınız.

Martingale Sistemi Nedir? Okumak isteyeceğinizi düşünüyoruz. Tıklayınız.

Rexusbet Korner Bahisi