Arabistanlı Thomas Edward Lawrence

Arabistanlı Thomas Edward Lawrence

Arabistanlı Thomas Edward Lawrence … İngiliz arkeolog, asker, casus ve yazar. 16 Ağustos 1888 tarihinde İngiltere’de Kuzey Galler’de doğan Arabistanlı Lawrence’in asıl adı Thomas Edward Lawrence’dır. Oxford Üniversitesi mezunu bir arkeologdur.

1916 – 1918 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’na karşı yürütülen Arap isyanında ; bundan sonra İngiliz irtibat subayı olarak aldığı görev nedeniyle Arabistanlı Lawrence olarak tanınmıştır.

Arabistanlı Thomas Edward Lawrence – Çalışmaları

İngilizlerin Orta Doğu’ya yayılma siyaseti istikametindeki faaliyetlerine katılıp, 1910 yılında Türkiye’ye geldi. Sonra Fırat Nehri kıyısında arkeolojik araştırmalar adı altında ; Zeugma’da kazı yaptı, petrol etüdü, siyasi ve etnolojik bilgiler topladı. Bundan sonra Mezopotamya, Suriye, Filistin ve Mısır’ı gezip, Arapça ve İslam adetlerini öğrenmiştir.. İngiltere’ye dönüp, 1911’de Oxford’da doktorasını verdi. Tekrar Orta Doğu’ya dönüp, Arap ülkelerinde çalışmaya başladı.

Ortadoğu’da barış ve adaletle hüküm süren bir idareye karşı arapları kandırmış ve kışkırtmıştır.

Arapların bir çoğu, Osmanlı ve Avrupa’lı devletlerin hakimiyetine karşı verdikleri özgürlük mücadelesine katkılarından dolayı(!) ; onu bir halk kahramanı olarak kabul etmektedirler. Böylece Britanyalılılar da onu en büyük savaş kahramanlarından biri olarak kabul etmektedirler. Bununla birlikte Lawrence bahsi geçen dönemi ; 1926 tarihli “Bilgeliğin Yedi Sütunu” (Seven Pillars of Wisdom) adlı otobiyografik eserinde anlatmıştır. Ayrıca kitabında gerçekle hayali karıştırmaktan zevk aldığı aşikârdır. Kitabında süslü bir anlatımla dile getirdiği iddiaların bir kısmı sonradan doğru olmadığı görüldü. Türkler hakkında küçük düşürücü bir dil kullanmaktaydı, hatta tecavüze uğradığını iddia etti. Fakat daha sonradan bu iddia da doğru değil.

Araplarla Sıcak İlişkileri

Birinci Dünya Savaşı başladığında İngiliz ordusunda yüzbaşı rütbesiyle vazife aldı. İlk tayin yeri olan Kahire’de İngiliz Askeri Haberalma Servisi için çalıştı. Araplarla olan sıcak ilişkileri Lawrence’ı, İngiliz ve Arap kuvvetleri arasındaki irtibat subaylığı görevi için biçilmiş kaftan kılmaktaydı. Ekim 1916’da, Arap millî faaliyetlerini rapor etmesi için çöle gönderilmekteydi. Vazifesi, İttifak Devletleri safında harbe sokulan Osmanlı Devleti hakimiyetindeki Arap ülkelerinde isyan çıkartmaktı.

Yüzyıllardır Osmanlı hakimiyetinde sulh, sükun ve huzur içinde yaşayan Araplara, kavmiyetçiliğin dini bağlardan daha önemli olduğu propagandasını yaptı. Arap liderleriyle görüşüp, Osmanlı Devletinden kurtulma zamanının geldiği istikametinde faaliyetlerde bulunmaktaydı. Mekke şerifi Hüseyin bin Ali’nin oğlu Emir Faysal komutasındaki düzensiz birliklerle birlikte Osmanlı ordusuna karşı gerilla mücadelesi verdi. Arapları, Medine’deki Osmanlı muhafız birliklerini şehirden çıkarmamaları konusunda ikna etti. Abdülaziz İbni Suud’a, İngiltere’den külliyetli miktarda para, silah, cephane, teçhizat ve levazım malzemesi sağladı. Böylece Araplar, Türk kuvvetlerinin Hicaz’a malzeme getiren Hicaz demiryoluna yaptıkları saldırılara ağırlık verebildiler. Osmanlı askerleri de hem şehri hem de demiryolunu savunmaktaydı. Ve tamir etmek zorunda kalarak oyalandılar. Lawrence, Akaba ve Şam’ın işgalinde de önemli rol aldı. Asi Arapları da Yemen, Filistin, Irak cephelerinde İngilizlerin safında yer aldırttı.

Araplara ayak uydurdu

Araplarla geçirdiği zaman zarfında, gelenek ve yaşantılarına bayağı adapte oldu. Deve ile seyahat edip, sıkı bir dostluk kurduğu Prens Faysal’ın hediye ettiği yerel kıyafetleri giymeye alıştı.

Arap alemini Osmanlılardan ayırıp, İngiltere’nin sömürgesi haline soktu. Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarında İngiliz hükümetini, Arapların bağımsızlığının İngilizlerin yararına olduğuna ikna etme konusunda oldukça başarılı oldu.

Lawrence, 1918’de savaş muhabiri Lowell Thomas’ın belgesel film ve fotoğraflar çekmesine yardımcı oldu. Savaştan sonra bu belge niteliğindeki fotoğraf ve filmlerle dünya turuna çıkan Lowell Thomas, oldukça yüksek kazançlar elde etti. Lowell Thomas’ın Lawrence’ı büyük bir kahraman gibi göstermesi, Lawrence’ın da kendi anılarında bölgede daha önceden yüzlerce İngiliz ajanı tarafından yapılmış bir çok şeyi kendine mal etmesi Lawrence’ın aslında çok da hak etmediği bir üne kavuşmasını sağladı.

Lavrens, Birinci Dünya Savaşın sonra Osmanlı Devleti yıkılınca, vazifesini tamamlamış olarak İngiltere’ye döndü.

Adını Değiştirdi – Arabistanlı Thomas Edward Lawrence

Birkaç kere adını değiştirdi. John Hume Ross adıyla İngiliz Hava Kuvvetlerine girdi. Fakat casus olduğu anlaşılınca, uzaklaştırıldı. Thomas Edward Shaw adıyla önce tank birliklerinde, sonra da tekrar Hava Kuvvetlerinde vazife aldı.

“Bilgeliğin Yedi Sütunu” (Seven Pillars of Wisdom)adlı kitabından başka Çölde İsyan, Darphane adlı kitaplarını ve mektuplarını yayınladı.

Ayrıca Lawrence 26 Şubat 1935’te İngiliz ordusundan emekli oldu. Dolayısıyla aynı sene 19 Mayıs 1935 günü Dorsetshire İngiltere’de motosiklet kazasında 46 yaşında öldü.

Cezayirli Yazar Albert Camus hakkındaki biyografiyi okumanızı tavsiye ederiz. Tıklayınız.

Telefonu kimin bulduğunu hemen hemen herkes biliyordur? Ama detayları da var tabi ki… Ayrıntıları bulunan inceleme yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Tıklayınız.