Calvin Klein Kim?

Calvin Klein Kim?

Calvin Klein Kim? Calvin Richard Klein, 1942 doğumlu Amerikalı modacı. Aynı zamanda kendi adını taşıyan bir şirketi var. Dolayısıyla moda sektöründe dünyanın önde gelen isimlerden bir tanesi. Bununla birlikte parfüm, jean, iç giyim alanında dünyaca ünlü bir marka yaratmış. Bunun dışında şirket, saat, takı, mücevher alanında da faaliyet gösteriyor.

19 Kasım 1942’de Bronx, Amerika’da doğdu. Ailesi Yahudi – Macar göçmenlerdi. Önce endüstriyel tasarım üzerine eğitim veren bir liseye gitti. Ardından da New York’ta “Fashion Institute of Technology” adlı moda okuluna gitti. Buradan mezun olduğunda henüz 20 yaşındaydı. Sonrasında mezun olur olmaz eski bir kaban ve takım elbise üreticisinin yanında çıraklık yapmaya başladı. Bundan sonra 5 yıl boyunca da New York’taki bazı dükkanlar için tasarımcılık yaptı. Bir süre sonra da bir çocukluk arkadaşıyla birlikte ilk şirketini kurdu.

Şirketin Kurulması – Calvin Klein Kim?

1968’de Barry Schwartz ile birlikte kurulan bu şirketin adı Calvin Klein Ltd. idi. 10.000 $ sermaye ile kurulmuş bu şirket, York Hotel’de kaban satılan bir dükkandı. Söylentiye göre, Bonwit Teller isimli çok köklü bir moda şirketi çalışanlarından biri ; bir gün York Hotel’ de yanlış katta asansörden indi. Klein’ın dükkanını görmüştü. Dükkana girerek 50.000 $’lık sipariş verdi. Klein bu fırsatı değerlendirdi. Bonwit Teller çalışanlarına yeteneğini göstermeyi başardı. Ve bunun sonucunda Klein’ın ilk koleksiyonu oluştu; erkek ve bayan kabanları.

1969’da, “minimalizmin efendisi” olarak tanımlanan Calvin Klein, Vogue Dergisi’nin kapağında yer aldı. 1971 yılına kadar ise, koleksiyona spor giyim ve iç çamaşırı da eklenmiş oluyordu.

Marka Oldu

1973’te, 74 parçalık kadın koleksiyonu, Coty Ödülü’ne layık gördüler. Klein, bu ödülü 3 yıl arka arkaya almayı başardı. 1977’de, şirketin yıllık gelirleri 30 milyon doları bulmaktaydı. Atkılar, ayakkabılar, kemerler, kürkler, güneş gözlükleri için lisans alınmaktaydı. Klein ve Schwarz, yılda 4’er milyon dolar kazanmaya başladılar.

Şirket kozmetik, jean ve erkek giyim için de lisans aldıktan sonra Klein’ın tahmin edilen yıllık kazancı 100 milyon dolar olmuştu. Jeanler, piyasaya sürüldükten sonraki ilk 1 hafta içinde 200.000 adet satılmaktaydı. 1970 lerin ortalarında, ismini jeanlerin arka cebinin üstüne yazdığında bir çığır açmıştı. 1979 ve 1980’deki reklam kampanyasında, 15 yaşındaki Brooke Shields “Hiçbir şey benim ve Calvin’lerimin arasına giremez” diyordu. Tartışmalı, cinsellik imalı reklamları, şirketin adından daha da çok söz ettirmesine neden oldu.

1970lerde şirket, kendi parfüm ve kozmetik markasını yaratma girişiminde de bulunmaktaydı. Ancak büyük finansal zararlar yüzünden geri çekilmek zorundaydılar. 1980 lerde hem kadınlar hem de erkekler için piyasaya sürdüğü boxer şort tarzında iç çamaşırları, yılda 70 milyon dolar brüt gelir getirdi. 1984’te, Calvin Klein markası dünyanın 7 ülkesinde satılmaktaydı. Ve toplam 600 milyon dolar geliri vardı.

Doğru Stratejilerle İflastan Dönüş – Calvin Klein Kim?

Şirket, 1992’de iflasın eşiğine gelmesine rağmen, özellikle iç giyim ve parfüm pazarında doğru stratejilerle başarısını devam ettirerek bu bunalımdan kurtulmayı başardı. Artık Amerika’nın en iyi tasarımcısı olarak görülmekteydi. 1999’da şirketi satmak istedi ancak satılamadı. Böylece Klein, bir zamanlar hedefleri arasında olan halka arzı gerçekleştirmeyeceğini açıkladı.

Marka Hangi Şirkete Satılmıştı ?

2002 yılında, Calvin Klein markası, Phillips Van Heusen şirketine satıldı. Bu adımdan sonra yavaş yavaş şirketten elini çekmeye başladı. Bundan sonra tasarım alanındaki , danışman olarak görevini yürütmeye devam etti.

Günümüzde Calvin Klein Markası

1997’den beri, Swatch Grubu, şirket için saat ve takı üretmekte. Collection mağazaları, aşırı derecede lüksler ve dünyada sadece New York, Paris, Seul, Milan, Barselona, Roma, Singapur ve Dubai’de bulunuyorlar. Bu mağazalardan sadece New York’taki şirketi tarafından bizzat işletiliyor. Son olarak da İstanbul’da 3 butik var yeni açılan. Şirketin yarattığı markalar ise şöyle: Calvin Klein Collection, Calvin Klein, cK ve Calvin Klein Jeans.

Michael Jordan Kim? Okumak için sabırsızlanıyorsanız tıklayınız.

İnsansız hava aracı hakkındaki yazımız için tıklayınız.