Gazeteci Burhan Felek

Gazeteci Burhan Felek

Gazeteci Burhan Felek ! 1889 doğumlu ünlü gazeteci. Ayrıca Türk gazetelerinde, fıkra türünün ilk temsilcisi olan Felek, “Şeyh-ül Muharririn” ünvanına layık görülmüş tek yazardır.

11 mayıs 1889 tarihinde, İstanbul’da doğdu. İlk öğrenimine, 6 yaşında, Ravza-i Terakki adında, özel bir okulda başladı. Sonra bu okuldan 1902 yılında mezun olan Felek ; aynı yıl, Üsküdar Mülkiye İdadisi’ne başvurdu. Sınavda başarılı oldu. Ve doğrudan ikinci sınıfa başlamaya hak kazandı. Ayrıca Felek, derslerinde üstün başarı göstererek, bu okuldan birincilikle mezun oldu. Liseyi de ikincilikle bitiren Felek, avukatlık düşünü gerçekleştirmek için, 1906’da, Hukuk Fakültesi’nin sınavına girdi. Daha sonra , o sene başarı sağlayamayan Felek okula 1907’de girebildi. Bununla birlikte Fakültesinde, Talebe-i Hukuk Cemiyeti’nin kuruluş çalışmalarına katılan Felek, bir süre derneğin genel sekreterlik görevini yürüttü. Ayrıca Evkaf İnşaat Başkâtipliği ve Ticaret Bakanlığı’nda hukuk müşavirliği yaptı.

Burhan Felek Ve Spor – Gazeteci Burhan Felek

Aynı yıllarda, güreşin yanı sıra, atletizm ve futbolla da ilgilendi. Bununla beraber uzun mesafeli koşulara (1500 metre) ve çeşitli futbol karşılaşmalarına aktif olarak katılıyordu. Böylece 1907’de, Üsküdar’daki arkadaşlarıyla birlikte Anadolu Spor Kulübü’nü kurdu. Türk spor tarihine, Anadolu Spor Kulübü’nün hem kurucusu hem de futbolcusu olarak geçti. 1908 yılında, resmen kuruluşunun ardından kulüp, İstanbul liglerinde, hep ön sıralarda yer aldı. Ve bu performansını 1920’li yıllara kadar sürdürdü.

Felek’in, spor hayatı boyunca, zaman zaman futbol ve güreş karşılaşmalarında hakemlik de yaptı. Fakat aktif spor yaşamı fazla uzun sürmedi. Daha çok yazıları ve makaleleriyle Türk sporuna katkıda bulunmaya çalıştı. Uluslararası alanda da olimpizm düşüncesinin yerleşmesine katkılarından dolayı ; Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından Diplome de Merite Olimpic (Liyakat Diploması) ile ödüllendirildi.

Kurucu Yöneticilikleri – Gazeteci Burhan Felek

Balkan ve Akdeniz Oyunları kurucularından olan Felek, 1924 ve 1928 Olimpiyat Oyunları’nda yöneticilik yaptı. 1924 yılında kurulan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin kurucuları arasında yer alan Felek ; 1938 – 1952 yılları arasında TMOK Genel Sekreterliği yaptı. 1960 – 1964 ve 1965 – 1982 arası, 21 yıl süreyle, TMOK Başkanlığı görevini üstlendi.

1922’de, Ali Sami Yen ve Yusuf Ziya Öniş ile birlikte; Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın kuruluşunu gerçekleştirdi. Atletizm Federasyonu Başkanlığı’na seçilen Felek, 1936’ya kadar bu görevi sürdürdü.

Gazeteciliğe Ne Zaman Ve Nerede Başladı? – Gazeteci Burhan Felek

Burhan Felek, gazetecilik yaşamına, ‘amatör’ olarak 1909 yılında, İdman Dergisi’nde başladı. Daha sonra 1910’da, Donanma Dergisi’nde profesyonelliğe adım attı. 1918 yılında, Tasvir-i Efkâr Gazetesi’nde spor ve foto muhabiri olarak çalışmaya başladı. Vakit, Vatan, Yeni Ses, Alemdar ve Tetebbu Gazeteleri’nde fıkra ve mizahî hikâye yazarlığı yaptı. Daha sonra, 29 sene yazılarını yazacağı Cumhuriyet Gazetesi’ne geçti.

1 Eylül 1969’da, Milliyet Gazetesi’nde yazmaya başlayan Felek ; o sene 45. yılını dolduran fıkra yazarlığını, ölümüne kadar Milliyet’te sürdürdü.

Felek bir süre İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yaptı. Türk fotoğrafçılığının ilk ‘basın fotoğrafçısı’ olarak adlandırılan Felek’in ; bu alandaki en önemli çalışması, Çanakkale Savaşı’yla ilgilidir.

Eserleri ;

1944’de, gezi yazılarından oluşan Hint Masalları

1947’de Felek

1957’de Vatandaş Efendi adlı mizah kitabı

1971’de Eski İstanbul Hikâyeleri

1974’de, Yaşadığımız Günler

1982’de de, Nasrettin Hoca adlı kitapların altına imzasını attı.

1974 yılında, yalnızca ona verilen, Şeyh-ül Muharririn (en kıdemli gazeteci) ünvanına sahip oldu. 8 mayıs 1980’de İstanbul Üniversitesi Senatosu’nun, “fahri doktorluk” ünvanını aldı. Fransa Hükümeti, ölümünden sonra, Legion d’honneur nişanını layık görmüştür.

Felek, gazateciliğin yanı sıra spor yöneticiliği ve futbol hakemliği de yaptı.

Vefatı ;

Burhan Felek, 4 Kasım 1982 tarihinde, İstanbul’da vefat etti. Ayrıca köşe yazılarını, aralıksız olarak tam 57 yıl sürdüren Felek’in, son köşe yazısı ; 5 Kasım 1982 tarihinde, ölümünden bir gün sonra Milliyet Gazetesi’nde yayımlandı.

Blackjack Nasıl Oynanır? Konuyla ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Michael Jordan hakkında bilgi almak isterseniz tıklayınız.