Pesapallo Nasıl Bir Oyun?

Pesapallo Nasıl Bir Oyun

Pesapallo Nasıl Bir Oyun? Pesäpallo (Fince telaffuzu: [ˈpesæˌpɑlːo]; İsveççe: boboll, her ikisi de kelimenin tam anlamıyla “yuva topu” anlamına gelir.

Rexusbet Korner Bahisi

Diğer ise ; Fince’de pesis olarak bilinmektedir. Ayrıca Fin beyzbolu olarak da anılmaktadır. Diğer bir ifade ile hızlı hareket eden bir yarasa ve top sporudur. Ve genellikle Finlandiya’nın ulusal sporu olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca Almanya, İsveç, İsviçre, Avustralya ve Kanada’nın kuzeyindeki Ontario. (son iki ülkenin önemli İskandinav nüfusu vardır). Çoklukla bu saydığımız ülkeler olmak üzere diğer ülkelerde bir miktar varlığı vardır. Bununla birlikte oyun, beyzbolun yanı sıra brännboll, rounders ve lapta oyunlarına benzer.

Ayrıca Pesäpallo, geleneksel top vuruşu takım oyunları ile Kuzey Amerika beyzbolunun birleşimidir. Sonra 1920’lerde Lauri “Tahko” Pihkala tarafından icat edilmiştir. Pesäpallo zamanla değişti ve popülerliği arttı.

Pesapallo Nasıl Bir Oyun? Pesapallo Kuralları Nelerdir?

Pesäpallo’nun temel fikri beyzbol’inkine benzer. Yani savunma, vurucu ve koşucuları dışarı atmaya çalışırken, hücum topa başarılı bir şekilde vurur. Ve böylece üslerden koşarak gol atmaya çalışır. Bunun yanı sıra Pesäpallo ile beyzbol arasındaki en önemli farklardan biri; topun dikey olarak fırlatılmasıdır. Bu da topa vurmayı ve vuruşun gücünü,yönünü kontrol etmeyi çok daha kolay hale getirir. Bu, hücum oyununa beyzbol ile karşılaştırıldığında daha fazla çeşitlilik, hız ve taktiksel yönler kazandırır. Saha ekibi, vurucunun seçimlerine savunma planları ve beklentisiyle karşılık vermek zorunda kalır. Pesäpallo zihinsel bir egzersiz haline gelir.

Pesapallo Nasıl Bir Oyun

Pesapallo Menajer

Pesapallo Nasıl Bir Oyun? Menajer pesäpallo’da önemli bir role sahiptir. Ve oyunculara çok renkli kırmızı bir taraftar kullanarak sinyaller vererek hücuma liderlik eder. Savunma takımı oyunu, menajerin emirleri ve saha oyuncularının el işaretleri ile yönetilmektedir.

Pesäpallo, Finlandiya’nın Helsinki kentinde düzenlenen 1952 Yaz Olimpiyatları’nda bir gösteri sporuydu.

Kurallar ;

Normal bir pesäpallo oyunu, her biri dört vuruştan oluşan iki periyotta oynanmaktadır. Hücum yarı vuruşlarında daha fazla koşu yapan takım tarafından bir periyot kazanılmaktadır. Periyotlar berabere kalırsa, fazladan bir vuruş olur. Gerekirse, her takımın üçüncü tabandan bir oyuncuyu eve getirmeye çalıştığı bir tur vardır. (penaltı atışına benzer)

Bir vuruş sırasında, her iki takım da sırayla hücum (vuruş) ve savunma (saha) oynar.

Savunma – Pesapallo Nasıl Bir Oyun?

Savunma ekibinin sahada dokuz oyuncusu var. Hücum takımı, normal vuruş sırasındaki dokuz oyuncuya ek olarak, bir yarı vuruş sırasında üç joker kullanabilmektedir. (Belirlenmiş vuruculara benzer). Hücum takımı; üç oyuncu oyundan çıkarılıncaya veya en az iki tur puanlanmadan vuruş sırasının bir turu tamamlanana kadar vuruş yapmaya devam edebilmektedir. Meyilli ve sürahi, ana tabanda, dairesel plakanın zıt taraflarında birbirine bakar. Saha, topu doğrudan plakanın yukarısına, sürahi başının en az bir metre üzerine atılarak verilmektedir.

Vurucu ve Vuruş -Pesapallo Nasıl Bir Oyun?

Vurucu, vuruş sırasındayken üç vuruşa sahiptir. Adil bir vuruş, meyilli oyuncunun üsse ulaşmasını gerektirmez. Vurucunun ilk aşamaya ulaşması gerekmeden önce üç vuruş da kullanılabilmektedir. Vurucu topa vurursa ve hakem sahayı yasal olarak yönetirse, saha vuruş olarak sayılır. Bir vurucu adil bir vuruş yaptığında, üçüncü vuruş olmadığı sürece; vurucunun güvenli bir şekilde ilk üsse ilerlemeye çalışması gerekmez. Ancak, vurucu üçüncü vuruşta faul topuna vurursa ve ilerlemeye çalışmazsa; sadece o oyuncu oyun dışı kalır ve koşucular bir sonraki vurucuya devam eder.

Atıcı iki kötü saha (top) atarsa; vurucuya ancak tüm üsler boşsa ilk temele yürüme hakkı verilmektedir. Sahada koşucular varsa; sayı koşucuya(en yüksek numaralı tabandaki koşucu) ikinci için bir sonraki üsse yürüme hakkı verilmektedir. Ve aynı vuruş için tüm ardışık kötü sahalar verilebilmektedir. Bir saha çeşitli nedenlerden dolayı kötü olarak kabul edilebilmektedir. En yaygın olanları topun plakaya düşmemesi veya sahanın yeterince yükseğe fırlamamasıdır.

Sonuca Doğru – Pesapallo Nasıl Bir Oyun?

Pesapallo Nasıl Bir Oyun? diye sormuştuk. Sanırız ki artık ufakta olsa bu eğlenceli oyun hakkında bir fikrimiz oluştu. Devam edecek olursak ; Top, ilk olarak sınırların dışındaki alana temas ederse; vurucu veya koşucular faul vuruşunda ilerleyemezse, vuruş fauldür. Bir saha oyuncusu topu yere ulaşmadan yakalarsa, vuruş bir “yakalama” dır. Ve bu oyunda ilerlemeye çalışan tüm koşucular yakalanmaktadır. Yakalanan oyuncular sahadan çıkarılır ancak dışarıda sayılmazlar.

Koşucu, top tabandaki bir saha oyuncusuna atılmadan önce taban alanına dokunarak bir üssün güvenliğine ulaşır. Top önce tabana gelirse, koşucu çıkarılmaktadır. Üçüncü vuruş faul olursa da vurucu atılmaktadır. Bir üstteki koşucu, bir sonraki koşucu aynı üste güvenliğe ulaşırsa ilerlemeye zorlanır.

Saldırı ekibi, bir koşucu üç saha üssünün tamamında ilerler. Sonra ana üsse güvenle döndüğünde bir koşu yapar. Bir vurucu, vuruşlu topuyla üçüncü üsse ilerlerse, bu bir “sayı vuruşudur”. Daha sonra üçüncü temelde kalabilir. Daha sonraki bir oyunda ana üsse ulaşarak normal bir koşucu olur.

Pesapallo Nasıl Bir Oyun

Pesapallo Nasıl Bir Oyun?Beyzboldan farkları Nelerdir?

Beyzboldan en önemli farkları:

• Topun ilk zıplaması belirleyicidir. Oyun alanı içinde zıplaması gerekir ve ardından bir çizgi üzerinden yuvarlanıp oyunda olabilmektedir. Aynı zamanda anında arka çizgi faul topu sayılır. Çünkü Faul çizgileri de sahanın yanlarında ve önündedir. Yani, bir oyuncu yüksekleri hedeflerse ve beyzbolda belirli bir home run olacak çok sert bir vuruş yaparsa; pesäpallo’da faul sayılır. Bu, taktiksel yaklaşımı artırır. Bu nedenle, tüm home run’lar “parkın içi” çeşididir.

• Uçan bir topu yakalamak dışarıda değildir. Ancak yakalama anında tüm koşucuları bir sonraki üsse ulaşmaya zorlar. Başarılı olurlarsa; başka hiçbir sonuç olmaksızın ana üsse dönmeleri gerekir.(buna haava, kelimenin tam anlamıyla “yara” veya kısaca koppi, “yakalama” denir). Bir sonraki üsse ulaşamazlarsa, dışarı çıkarlar.

Çocuklarda spor eğitimi hakkındaki yazımız için tıklayınız.

Amerikan Futbolu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz okumak için tıklayınız.

Pesapallo Nasıl Bir Oyun